Remont Trenera


Kwiecień - Czerwiec 2018

 

Zbiórka i remont jachtu Trener Wielki "Czata"

Trener Wielki "Czata" służy na Chorągwianym Obozie w Staczach od 1979 roku. Wychowało się na nim wiele pokoleń żeglarzy. Przez lata Obóz własnymi środkami dbał o jacht w miarę swoich możliwości i naturalnego zużycia. Zmieniane cęgi, nowe żagle czy olinowanie miękkie oraz wykonane własnymi rękoma gretingi na wymiar, to przykłady działań podejmowanych przez Zespół Pilota ZHP Choragwi Białostockiej na rzecz Trenera. Nadszedł jednak czas, w którym konieczny był gruntown remont, tak aby ten zasłużony jacht mógł nadal bezpiecznie służyć młodym adeptom żeglarstwa.

Z inicjatywy Zespołu Pilota ZHP Choragwii Białostockiej Chorągwiany Obóz Żeglarski w Staczach przygotował plan remontu, osoby z wiedzą i doświadczeniem oraz czas na prace remontowe jeszcze przed turnusami obozu w 2018 roku. Jako Stowarzyszenie chcieliśmy pomóc w podniesieniu standardu i bezpieczeństwa szkolenia, dlatego zebraliśmy środki na materiały i wyposażenie.

Stan przed remontem

Zdjęcia z przebiegu remontu

Efekty remontu

Pierwszą część remontu zakończyliśmy 9 lipca 2018 r. Dzięki zebranym środkom w wysokości 9227,91 PLN zdołaliśmy wykonać następujące zmiany:

  • kompletny remont kadłuba z zewnątrz
  • częściowy remont kadłuba w środku
  • zmianę całości olinowania stałego
  • montaż centralnego kabestanu
  • montaż nowej listwy odbojowej wraz z osprzętem, czyli nowe półkluzy, knagi i ucha

Natychmiast po zakończeniu pierwszej części remontu jacht uczestniczył w szkoleniu żeglarskim na Chorągwianym Obozie Żeglarskim w Staczach podczas turnusów 2018. Zakupione materiały w całości pokryły zapotrzebowanie. Pozostałą matę szklaną oraz żywicę zużyjemy w roku 2019 do dokończenia remontu "Czaty" w środku kadłuba.

Bardzo dziękujemy wszystkim darczyńcom!